U martu 2018. godine ASOR se pridružio realizaciji projekta „Dijalog o tranziciji energije zapadnog Balkana“ (WeBET dijalog) u saradnji sa Agora Energievende, podržanom od austrijskog Ministarstva održive energije i turizma i Evropske klimatske fondacije.

Projekat se oslanjao na razvojne izveštaje za elektroenergetski sektor do 2050. godine, sa fokusom na Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Grčku, Srbiju, Makedoniju, Kosovo, Crnu Goru i Rumuniju, kao deo SEERMAP projekta (Mape puta za električnu energiju za Jugoistočnu Evropu) . Svrha projekta koji se završava u martu 2019. je dvojaka: (i) nastavak komuniciranja poruka politike koje proizilaze iz SEERMAP projekta i (ii) pomoć zemljama u planiranju politika obnovljivih izvora energije, sa posebnim fokusom na rešavanju trenutnih prepreka za OIE implementacija, uključujući prepreke povezane sa troškovima finansiranja projekata. Učesnici projekta su lokalni partneri iz civilnog sektora iz Makedonije, Kosova, BiH, Srbije i Crne Gore, okupljeni u regionalnom think tank-u posvećenom delovanju na polju energetske tranzicije.

Fokus rada ASOR-a bio je na analizi na državnom nivou - naime administrativnim i mrežnim preprekama, gde smo identifikovali ključne teme i metodologiju za dalji analitički rad i područja u kojima bi bila potrebna intervencija za „deblokiranje“ ili poboljšanje nivo primene OIE:

  • Identifikovanje uskih grla u upravnim postupcima i regulisanje dozvola
  • Analiza tehničkih uslova za priključenje OIE na distribuciju i „Dijalog o tranziciji energije zapadnog Balkana“ (VeBET dijalog) prenosna mreža (malih i velikih)
  • Strateško planiranje strukture OIE, sa ciljem povećanja ukupnog instaliranog kapaciteta iz OIE i efekata na elektroenergetski system
  • Analiza efekata poboljšanja fleksibilnosti u sistemu i koordinacija prenosnih i distributivnih sistema na povećanje OIE u proizvodnom miksu

 WeBET workshop

Kako povećati udeo OIE u energetskom miksu Srbije: izazovi i preporuke

U okviru VeBET projekta, ASOR je održao nacionalnu radionicu osiguravajući učešće donosioca odluka na visokom nivou. Analiza prepreka iz OIE i kratki izveštaji o politici predstavljeni su na radionici, sa ciljem da se olakša razmena i prikupe inputi od zainteresovanih strana na način koji će pomoći u stvaranju dokumenta o politici.

Miloš Banjac, pomoćnik ministra energetike zadužen za obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost, u uvodnom obraćanju rekao je da će Srbija prve aukcije za izgradnju vetroparkova i solarnih elektrana održati 2019. godine. Ministarstvo rudarstva i energetike radi na propisi o aukcijama koji bi trebalo da budu pripremljeni do sredine 2019. godine, a prema Banjčevim rečima još nije poznato koliko često će se održavati aukcije i koje će kvote biti postavljene.

Na prvom panelu - Uokvirivanje bolje - Strateški, regulatorni i socijalni aspekti razvoja sektora OIE, profesor Mirza Kušljugić sa Elektrotehničkog fakulteta u Tuzli, učesnik projekta iz Bosne i Hercegovine (BiH), naveo je politiku kao glavni rizik za razvoj obnovljivih izvora energije u regionu. Sonja Risteska iz Agora Energievende na drugom panelu - Administrativni / tehnički / tržišni aspekti razvoja projekata OIE govorila je o strateškim, regulatornim i socijalnim aspektima razvoja sektora obnovljivih izvora i perspektivama razvoja obnovljivih izvora u Jugoistočnoj Evropi (JIE), gde think-tank implementira dijalog o tranziciji energije u jugoistočnoj Evropi (SE3T NET), uključujući think-tankove iz Grčke, Rumunije, Bugarske i Hrvatske.

Sažetak studije „Studija bez rizika, studija slučaja za Srbiju i Grčku“, Novi klimatski institut, Agora Energievende, ASOR, 2019. Ovde možete pronaći.